Awards and Recognition

This is a sample of the awards & recognition that our women faculty have received since 2001, when UW received our original ADVANCE Institutional Transformation grant.

Air Force Office of Scientific Research (AFOSR) Young Investigator Research Program Award

2017 – Bing Brunton, Biology

Allen Distinguished Investigator Award

2010 – Jennifer Nemhauser, Biology

American Academy for Arts and Sciences Members

2016 – Anna Karlin, Computer Science and Engineering
2011 – Ann E. Nelson, Physics

American Association for the Advancement of Science (AAAS) Fellows

2012 – Sarah Keller, Chemistry
2012 – Keiko Torii, Biology
2009 – Phyllis Wise, Biology
2006 – Susan Eggers, Computer Science & Engineering
2006 – Elizabeth Van Volkenburgh, Biology
2007 – Barbara Wakimoto, Biology
2005 – Cindy Atman, Industrial Engineering
2005 – Mary Lidstrom, Chemical Engineering
2004 – Lisa Graumlich, Environment (transferred to UW)

AAAS Lemelson Invention Ambassador

2015-2016 – Suzie Pun, Bioengineering

American Association of University Women (AAUW) American Fellowship

2012 – Coleen Carrigan, ADVANCE and Anthropology 

American Chemical Society

2016 – Karen Goldberg, Chemistry 

American Institute for Medical Biological Engineering Fellow

2011 – Cecilia Giachelli, Bioengineering

American Geophysical Union Fellow

2018 – Cecilia Bitz, Atmospheric Science

American Meteorological Society Fellow

2007 – Kathie Kelly, Oceanography

American Society of Biomechanics Young Investigator Award

2016 – Katherine Steele, Mechanical Engineering

American Society of Engineering Education Fellow

2006 – Cindy Atman, Human Centered Design & Engineering

American Physical Society (APS) Fellows

2007 – Paula Heron, Physics
2002 – Marjorie Olmstead, Physics

ASM Graduate Microbiology Teaching and Mentoring Award

2006 – Mary Lidstrom, Chemical Engineering

Association for Computing Machinery Fellow Award (ACM)

2002 – Susan Eggers, Computer Science & Engineering

Association for Women in Mathematics Louise Hay Award

2010 – Virginia McShane Warfield, Mathematics
2007 – Ginger Warfield, Mathematics

Biophysical Society Fellow

2011 – Valerie Daggett, Bioengineering

Chester F. Carlson Award for Innovation in Engineering Education, American Society of Engineering Education

2002 – Cindy Atman, Human Centered Design & Engineering

Council of Industrial Engineering Academic Department Heads Curriculum Innovation Award

2008 – Benita Beamon, Industrial & Systems Engineering

Early Career Fellow of the Ecological Society of America

2017 – Chelsea Wood, Aquatic and Fishery Sciences

Electrical and Computer Engineering Department Heads Association (ECEDHA) Diversity Award

2017 – Eve Riskin, Electrical Engineering

Guggenheim Fellowship

2004 – Ann Nelson, Physics

Heinz Award

2009 – Dee Boersma, Biology

Hewlett Packard/Harriett B. Rigas Award

2010 – Mari Ostendorf, Electrical Engineering
2006 – Eve Riskin, Electrical Engineering

Howard Hughes Medical Center (HHMI) and the Gordon and Betty Moore Foundation (GBMF) Investigator

2011 – Keiko Torii, Biology

Howard Hughes Medical Center for Learning at the Life Science/Engineering Boundary Award

2010 – Mary Lidstrom, Chemical Engineering

Howard Hughes Medical Institute (HHMI) Faculty Scholars

2016 – Jennifer Nemhauser, Biology

Institute for Electrical & Electronics Engineers (IEEE) Fellows

2016 – Linda Bushnell, Electrical Engineering
2010 – Lih Lin, Electrical Engineering
2009 – Eve Riskin, Electrical Engineering
2005 – Mari Ostendorf, Electrical Engineering
2004 – Denice Denton, Former Dean, College of Engineering
2003 – Susan Eggers, Computer Science & Engineering

Institute for Electrical & Electronics Engineers (IEEE) James L. Flanagan Speech and Audio Processing Award

2017 – Mari Ostendorf, Electrical Engineering

International Cosmos Prize

2010 – Estella Leopold, Biology

Jay R. Gould National Award for Excellence in Teaching

2004 – Jan Spyridakis, Human Centered Design & Engineering

MacArthur Fellows

2018 – Kristina Olson, Psychology 
2007 – Yoky Matsuoka, Computer Science & Engineering

Maria Mitchell Women in Science Award (WISA)

2006 – Denice Denton, Electrical Engineering

Marsha L. Landolt Distinguished Graduate Mentor Award

2018 – Suzie Pun, Bioengineering

MIT TR100/TR35

2017 – Franziska Roesner, Computer Science & Engineering
2013 – Julie Kientz, Human Centered Design & Engineering 
2003 – Lih Lin, Electrical Engineering
2002 – Suzie Pun, Bioengineering

Moore Foundation Marine Microbiology Initiative Investigator Award

2012 – Ginger Armbrust, Oceanography

National Academy of Engineering (NAE)

2006 – Susan Eggers, Computer Science & Engineering

National Academy of Inventors (NAI)

2015 – Susie Pun, Bioengineering

National Academy of Sciences (NAS)

2013 – Mary Lidstrom, Electrical Engineering
2012 – Ann E. Nelson, Physics
2010 – Lynn Riddiford, Biology
2008 – Elizabeth Thompson, Statistics

National Academy of Sciences Education Fellow in the Life Sciences

2006 – P. Dee Boersma, Biology
2004 – Barbara Wakimoto, Biology 

National Institutes of Health Director's New Innovator Award

2016 – Kelly Stevens, Bioengineering & Pathology
2013 – Ying Zheng, Bioengineering
2012 – Kim Woodrow, Bioengineering 

National Institutes of Health High Risks High Rewards New Innovator Award

2012 –Kim Woodward, Bioengineering

National Nanotechnology Startup Challenge

2016 – Suzie Pun, Biongineering

National Science Foundation ADVANCE Fellow Award

2002 – Linda Bushnell, Electrical Engineering

National Science Foundation (NSF) CAREER Awards

2017 – Katharina Reinecke, Computer Science and Engineering
2017 – Laura Prugh, Environmental and Forest Sciences
2017 – Franziska Roesner, Computer Science and Engineering
2017 – Emina Torlak, Computer Science and Engineering
2017 – Simge Kucukyavuz, Industrial and Systems Engineering
2016 – Su-In Lee, Computer Science & Engineering, Genome Sciences
2016 – Bianca Viray, Mathematics
2016 – Maya Cakmak, Computer Science & Engineering
2016 – Abigail Swann, Atmospheric Sciences, Biology
2016 – Anshu Narang, Aeronautics and Astronautics
2016 – Brandi Cossairt, Chemistry
2015 – Daniela Rosner, Human Centered Design & Engineering
2015 – Katherine Steele, Mechanical Engineering
2014 – Emily Fox, Statistics
2012 – Kai-Mei Fu, Electrical Engineering
2011 – Janneke Hille Ris Lambers, Biology
2010 – Linda Ng Boyle, Industrial Systems & Engineering
2010 – Katharine Huntington, Earth & Space Sciences
2010 – Julie Kientz, Information School & Human Centered Design & Engineering
2010 – Julia Pevtsova, Mathematics
2010 – Charlotte P. Lee, Human Centered Design & Engineering
2009 – Ioana Dumitriu, Mathematics
2009 – Magda Balazinska, Computer Science & Engineering
2009 – Sapna Cheryan, Psychology
2009 – Maryam Fazel, Electrical Engineering
2009 – Junlan Wang, Mechanical Engineering
2008 – Christine Luscombe, Materials Science & Engineering
2008 – Amy Shen, Mechanical Engineering
2007 – Wendy Thomas, Bioengineering
2006 – Ioana Dumitriu, Applied Mathematics
2005 – Suzie Pun, Bioengineering
2004 – Tara Javidi, Electrical Engineering
2003 – Julianne Dalcanton, Astronomy
2003 – Jennifer Turns, Technical Communication
2003 – Lyatt Jaeglé, Atmospheric Sciences
2003 – Kristi Morgansen, Aeronautics & Astronautics
2003 – Yoky Matsuoka, Computer Science & Engineering
2002 – Sarah Keller, Chemistry

National Science Foundation Waterman Award

2018 - Kristina Olson, Psychology

Office of Naval Research Young Investigator Awards

2015 – Emily Fox, Statistics

Packard Fellowship

2015 – Brandi Cossairt, Chemistry

Presidential Award for Excellence in Science, Mathematics & Engineering Mentoring

2004 – Denice Denton, Electrical Engineering

Presidential Early Career Award for Scientists & Engineers (PECASE)

2017 – Emily Fox, Statistics, Computer Science & Engineering
2008 – Cecilia Aragon, Human Centered Design &Engineering Engineering
2007 – Maya Gupta, Electrical Engineering
2006 – Suzie H. Pun, Bioengineering
2004 – Yoky Matsuoka, Computer Science & Engineering

Ronald S. Blicq Award for Distinction in Technical Communication Education

2011 – Judy Ramey, Human Centered Design & Engineering

Saruhashi Prize

2015 – Keiko Torii, Biology

SETI Institute's Frank Drake Award

2018 – Victoria Meadows, Astronomy

Sloan Research Fellowship

2018 – Maya Cakmak, Computer Science & Engineering
2018 – Chelsea Wood, Aquatic and Fishery Sciences
2018 – Jessica Werk, Astronomy
2017 – Emily Levesque, Astronomy
2016 – Bingni Brunton, Biology
2016 – Emina Torlak, Computer Science and Engineering
2015 – Brandi Cossairt, Chemistry
2015 – Emily Fox, Statistics
2012 – Munira Khalil, Chemistry
2010 – Christine Luscombe, Materials Science & Engineering
2006 – Isabella Novik, Mathematics
2003 – Mina Aganagic, Physics
2002 – Julianne Dalcanton, Astronomy
1994 – Eve Riskin, Electrical Engineering

UW David B. Thorud Leadership Award

2012 – Joyce Yen, ADVANCE
2009 – Cindy Atman, Human Centered Design & Engineering
2007 – Eve Riskin, Electrical Engineering

UW Dean’s Achievement Award

1994 – Dee Boersma, Biology

UW Distinguished Teaching Award

2018 – Chelsea Wood, Aquatic and Fishery Sciences
2016 – Wendy Thomas, Bioengineering
2006 – Sarah Keller, Chemistry

UW Innovation Award

2014 – Brandi Cossairt, Chemistry

UW Lifelong Learning Award

2018 – P. Dee Boersma,Biology
2007 – Jan H. Spyridakis, Human Centered Design & Engineering

UW's New College of the Environment Inaugural Teaching award

2010 – Loveday Conquest, Aquatic & Fishery Sciences

UW School of Medicine's Marian E. Smith Junior Faculty Research Award

2004 – Suzie Pun, Bioengineering

UW S. Sterling Munro Public Service Teaching Award

2008 – Denise Wilson, Electrical Engineering

UW Undergraduate Research Mentor Award

2010 – Sapna Cheryan, Psychology
2009 – Sheri Mizumori, Psychology
2008 – Suzie Pun, Bioengineering

Washington State Academy of Sciences Amabssador

2015 – Cecilia Bitz, Atmospheric Sciences

WEPAN Inclusive Culture and Equity Award

2017 – Joyce Yen, ADVANCE

William Elgin Wickenden Award, American Society of Engineering Education

2008 – Cindy Atman, Human Centered Design & Engineering